standard-title Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Ważne informacje dotyczące stóp i obuwia dziecięcego

Tutaj znajdziecie Państwo liczne informacje i interesujące materiały dotyczące tematu zdrowych stóp, butów dziecięcych itp.

Jeżeli macie Państwo temat lub pytania, które nie zostały uwzględnione w tym materiale to proszę napisać wiadomość. Chcielibyśmy, aby ta strona stale była zmieniana i uzupełniana o kolejne informacje i ciekawe zagadnienia dotyczące zdrowego rozwoju stóp dziecięcych.

Pomiar tworzy pewność !

 

Ponad 90% rozmiarów zaznaczonych na kartonach jest niezgodna z faktycznymi wielkościami !

Proszę czasami nie sugerować się informacjom podawanym na opakowaniach lecz mierzyć samodzielnie. Dużo butów produkowanych jest na Dalekim Wschodzie i dochodzi do wielu znaczących odchyleń od faktycznych rozmiarów. Kilka milimetrów w jedną lub drugą stronę u nas dorosłych nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ my jesteśmy w stanie wyczuć, czy but pasuje na naszą stopę. U dzieci te milimetry mają znaczący wpływ na zdrowy rozwój stóp.

Liczne choroby są związane ze stopami

W wyniku noszenia za małych butów delikatne dziecięce stopy mogą zostać trwale uszkodzone. Z tego powodu powstają różne choroby np.

Paluch koślawy (łac. hallux valgus).

 • Źródło: Wikipedia,
 • Opis: palucha koślawego,

Paluch koślawy jest schorzeniem wynikającym m.in z noszenia obuwia zwłaszcza za ciasnego, na wysokim obcasie lub o wąskich noskach. Jeżeli buty są za krótkie, palce są wypychane z ich naturalnej pozycji, zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu. Pod wpływem zniekształceń stopa zaczyna inaczej pracować, nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, co gorsza pogarsza się wytrzymałość struktur.

Hallux to schorzenie utrudniające funkcjonowanie i powoduje duży ból i trudność w chodzeniu. Niestety, w dużej mierze sami jesteśmy odpowiedzialni za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu nosząc złe obuwie.

Zespół Haglunda

 • Źródło: Wikipedia
 • Opis: choroba haglunda

Choroba haglunda to jałowa martwica guza kości piętowej. Na schorzenie to zapadają dzieci i młodzież w okresie wzrostu. Czas trwania choroby to średnio 18 miesięcy. Schorzenie spowodowane jest niedokrwieniem tętniczym tylnej części pięty. Pojawia się pęcherz, następnie obrzęk i zgrubienie tkanek. Towarzyszy temu reakcja bólowa. Stosuje się leczenie objawowe, a w cięższych przypadkach operacyjne, polegające głównie na wycięciu fragmentu kości. Przyczyną tej choroby jest m.in nieodpowiednie obuwie, które zbyt mocno naciska na tkankę miękką pięty.

 • Badania potwierdzają, że spośród 3000 przebadanych stóp dziecięcych ok.75% wykazuje już pierwsze wady.
 • 98% wszystkich ludzi rodzi się ze zdrowymi stopami ale tylko 40% zachowuje ten stan aż do wieku dorosłego.
 • Jak wynika z badań przeprowadzonych w Austrii wynika , że 69% dzieci nosi za małe buty.
 • Tylko jeden na dwie osoby zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe dopasowanie obuwia!

 

Ważne są prawidłowe pomiary

Prawidłowego mierzenia można się nauczyć, należy stosować się do kilku zasad:

Na kciuka nie można polegać!

 

Zbyt duże i zbyt małe buty !

pomiar-7pomiar-2 

Różne badania potwierdzają to !

W butach, które są za duże stopa podczas ruchu przesuwa się do przodu i tym samym uderza o czubek buta. Każdy krok jest pewnym rodzajem kontuzji dla stopy. Kiedy buty są za małe przenoszenie stopy z pięty na palce jest utrudnione. W obu przypadkach dochodzi do deformacji.

Przyczyną wielu chorób tj. halluksy, bóle pleców i różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa mogą powstawać już w wieku dziecięcym. Źle dobrane obuwie i niewiedza rodziców odnośnie wyboru prawidłowego rozmiaru może się do tego przyczynić.

Proszę (wyjątkowo) nie wierzyć swojemu dziecku !

Dzieci często mylą się i i zakładają buty na niewłaściwą stopę np. prawego buta na lewą nogę. Dzieje się tak dlatego ponieważ system nerwowy jest tak słabo rozwinięty, że nie ma odczucia dyskomfortu.

Świecące buty  i świetne aplikacje na nich utrudniają rodzicom i bez tego niełatwego zadania prawidłowego doboru obuwia dla najmłodszych. Pociechy często namawiają rodziców na kupno wymarzonych butów nie zwracając większej uwagi na ich funkcjonalność i wygląd…

Należy pamiętać, iż jedynie dobry pomiar daje nam pewność, że nie niszczymy dziecku stóp i tym samym chronimy je przed wieloma dolegliwościami objawiającymi się w wieku dorosłym.

Pomiar tylko daje pewność!

Powszechnie znane metody doboru i mierzenia obuwia

Naciskanie kciukiem na but jest najniedokładniejsze ze wszystkich metod, nie tylko ze względu na naturalny odruch cofania przez dziecko paluszków w trakcie nacisku. Należy zwracać uwagę na budowę buta. Wysoko podniesiona podeszwa i wzmocnienia uniemożliwiają zbadanie rozmiaru za pomocą kciuka. Powstaje pytanie „Czy ktokolwiek jest w stanie wyczuć 12mm ?”.

Przygotowanie szablonu jest bardzo stara metodą. Podczas wkładania szablonu może on się niepostrzeżenie zawinąć, co prowadzi do złego ocenienia faktycznej wielkości stopy. W wyższych butach lub kozakach ta metoda całkowicie się nie sprawdza.

Również przystawianie stópek dzieci do wyjętych wewnętrznych wkładek nie jest dobrym pomysłem. Niektórzy producenci wytwarzają dla 3 rozmiarów tą samą wkładkę.

Tylki dokładny, pozbawiony wątpliwości pomiar utwierdza nas w przekonaniu, że dajemy dzieciom szansę na zdrowe stopy w przyszłości!

Co każdy rodzic powinien wiedzieć:

Nasze stopy noszą nas przez całe życie!

Dlatego tez już od pierwszych kroków dziecka powinniśmy zwracać szczególną uwagę na prawidłowo dobrane obuwie. W ten sposób stworzymy podstawę do zdrowego wzrostu stóp. Badania wskazująm że jest to bardzo istotny problem, ponieważ ok. 69% wszystkich dzieci nosi niepasujące buty, jeśli chodzi o kapcie sprawa wygląda jeszcze gorzej. Najistotniejsze zasady doboru buta:

 • 12 – 15mm luzu musi zawierać nowo zakupiony but ( wg. WMS ) – * wg.Polskiego Instytutu Skórzanego 8-10 mm
 • 6 mm luzu potrzebuje stopa aby prawidłowo pracować, jeśli w bucie nie ma tego luzu należy go niezwłocznie wymienić
 • do kapci należy również przywiązywać dużą wagę

Stopy dziecięce są miękki i stale się formują. Każdy but obojętnie czy jest z materiału czy ze skóry może w okresie wzrostu zdeformować delikatną stópkę, która automatycznie dopasowuje się do buta.

icon

Zbyt krótkie buty

Badania wykazują, że ponad 70% wszystkich dzieci nosi za krótkie buty !

icon

Nosi za małe kapcie

Na buty, które nosimy w domu zwracamy bardzo mało uwagi. Badania wykazały, że 90% kapci ma złe rozmiary.

icon

Wady stóp

Badania potwierdzają, że spośród 3000 przebadanych stóp dziecięcych ok.75% wykazuje już pierwsze wady.

icon

Opakowań podaje faktyczne i prawidłowe rozmiary

Tylko 8% rozmiarów podanych na kartonie lub podeszwie zgadza się z faktyczną wielkością. 92% pomiarów jest źle wykonanych.

icon

Tylko jeden na dwie

Tylko jeden na dwie osoby zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe dopasowanie obuwia!

icon

W przybliżeniu 40% ma zdrowe stopy

98% wszystkich ludzi rodzi się ze zdrowymi stopami ale tylko 40% zachowuje ten stan aż do wieku dorosłego.